Az addiktológiai kezeléseknek több fajtája létezik. Ez országonként és kultúránkként is különbözik.
Én magam a pszichés és érzelmi kezelést ambuláns módon végzem, addiktológiai tanácsadás keretei között, magánpraxisban. A konzultáció fontos része az állapotfelmérés, az okok megtalálása, a viselkedésváltozás elérése. A visszaesés megelőzéssel és utógondozással zárul a függőségkezelő program.
Azt gondolom munkám és tanulmányaim során, hogy minden függőség egy tőről fakad. Ugyan úgy ahogy hasonlóak az okok a függőség kialakulása felé, úgy a legyőzésére is hasonló terápiák léteznek. A leggyakrabban az alkoholfüggőséggel, kokainfüggőséggel vagy bármely kábítószerfüggőséggel keresnek fel, de gyakori a szerencsejáték függőség, az online játékfüggőség, a munkamánia vagy bármely viselkedéses függőség.
A szerhasználati probléma és a függőség kialakulása általában egy hosszú folyamat eredményeként alakul ki, így kb. ugyanannyi ideig tart az abból való felépülés is. A függőség természete a bagatellizálás és a tagadás. A szenvedélybetegség szétrombolja a családi kapcsolatokat, az egészséget, a munkahelyi kötelezettségeket stb. szinte minden téren pusztít, súlyos állapotromláshoz és leépüléshez vezet. Egyedül kevés esélye van a tartós absztinenciának, a személyiség változásának. Szükség van egy jól képzett és kellő tapasztalattal rendelkező szakemberre. Ez lehet pszichológus, addiktológiai konzultáns, családterapeuta, mentálhigiénés szakember stb. A legfőbb szempont talán az lehet, hogy bízzon abban, akit felkér arra, hogy kísérje az úton.
Sokféleképpen csoportosíthatjuk a drogokat. Gyakran csoportosítjuk úgy, hogy vannak kémiai és viselkedési függőségek. A kémiai függőségeken belül lehet egy szer legális vagy illegális az adott jogszabályok szerint. Kémiai és legális drog pl. a nikotin, az alkohol a gyógyszerek vagy a különböző oldószerek. A kémiai és illegális drogok a hagyományos kábítószerek, pl.: marihuána, hasis, speed, ecstasy, kokain, heroin, crack, stb. Az illegális és legális kémiai szerek határán helyezkednek el az ún. új típusú pszichoaktív szerek, azaz a designer drogok. Hiszen adott pillanatban nem tudhatjuk, hogy egy új kísérleti drog éppen illegális-e az adott jogszabályok mentén. Míg a másik oldalon a viselkedési függőségek mindig legálisak, ilyen pl.: a munkamánia, a szerencsejáték, az online függőségek, a vásárlási mánia stb.
Statisztikai adatok alapján a szenvedélybetegeknél több, mint 70 % os a visszaesések száma. Azonban fontos megkülönböztetni a megcsúszástól, amely a felépülés részeként tartjuk számon. A visszaesés és a megcsúszás tehát két különböző dolog. A megcsúszás egy átmeneti dolog, amely után a szermentesség és a józanság következik. A visszaesés pedig igen hamar visszavezet a súlyos szerhasználathoz. A teljes szermentesség kérdése állandó téma a függők közt. Erre nincsen egzakt válasz, tehát mindenkinek egyéni útja van. Azonban fontos megjegyezni, hogy amikor egy súlyos alkoholista, gyógyszerfüggő lesz, azt szerváltásnak nevezzük. A tartós absztinenciához azonban mindenképpen szükséges személyiségváltozás és sokat segíthet a környezetváltozás is. Akkor sikeres és tartós a felépülés, ha sokrétű változás következik be, többfajta színtéren. (személyiség, célok, kapaszkodók és megküzdési stratégiák, környezet, barátok és szokások stb.)
Gyakran találkozom azzal, hogy a függő családtagja kér segítséget. Én abban hiszek, hogy a család egy rendszer. Amennyiben egyik tagja változik vagy változtat, úgy az hatással van a többi tagra is és kénytelenek ők is változni. Ezért van nagyon nagy jelentősége a hozzátartozói konzultációnak! Én nem mondom, hogy csak akkor van értelme segíteni ha az érintett is akarja. Ez gyakran nem így van!
Párján vagy gyermekén úgy is tudunk segíteni ha ő még nem tart ott. El kell érnünk, mielőbb, hogy motivált legyen. Arra, hogy ezt elérjük vannak megfelelő módszerek, eszközök amelyeket megtanítok önnek.
Természetesen igen. Én magán addiktológiai szolgáltatást nyújtok. Nem kell hozzá érvényes TB kártya, hiszen nem vagyok egészségügyi intézmény.
Mielőtt eljönne hozzám érdemes elolvasni a „megállapodás addiktológiai konzultációra” c. Dokumentumot.
„Az ügyfél vállalja, hogy rendszeresen eljön a találkozókra nyitottan őszintén kommunikál az őt foglalkoztató kérdésekről érzéseiről gondolatairól továbbá fizeti a konzultációs díjat. A konzultációs díj akkor is fizetendő, ha az ügyfél távol marad az ülésről. Ez alól kivétel, baleset, kórházi ápolás, illetve ezekkel megegyező fajsúlyú esemény. Amennyiben 24 órával a konzultációs időpont előtt az ügyfél a találkozót lemondja, úgy a konzultációs díjat nem kell megfizetni!”
Igen! Jól érti. Van egy olyan szolgáltatásom, amikor én megyek el önhöz. Vannak élethelyzetek, amikor ön nem tud eljönni hozzám, ezért nekem kell elmennem az ön otthonába. Így teljes mértékben kényelmes szolgáltatást kaphat, időt és energiát spórolhat, maximális diszkréció mellett.
Legfontosabb, hogy ne szégyellje és ne legyen bűntudata. Előttem meg pláne nem kell rosszul éreznie magát. A legjobb, amit tehet, hogy ennek ellenére eljön és őszinte marad a konzultációk során. A megcsúszásokkal és visszaeséssel lehet és kell dolgoznunk.
Igen, magánszolgáltató vagyok. A segítő szakma minden területén az etikai kódex határozza meg a titoktartást és egyéb etikai kérdéseket. Biztos lehet benne, hogy teljes titoktartással és diszkrécióval dolgozom.
Természetesen igen. Szakmai hitvallásom, hogy minden függőség egy tőről fakad. Azaz, a függőségek kezelésén belül nincs értelme specializálódni. Azzal „gyógyítható” ami hiányzik az életéből! Amennyiben kokain problémái vannak, kérem keresse fel a https://kokainfuggoseg.hu/ oldalamat, ahol bővebb információkat kaphat.
Jó helyen jár! Semmi mást nem kell tennie csak ír nekem egy emailt a kapcsolat menüben és én mielőbb felveszem önnel a kapcsolatot. Megbeszéljük a részleteket. Az adott iskolára személyre szabjuk a programot.
Nem! Én kifejezetten ambulánsan foglalkozom az ügyfeleimmel, addiktológiai konzultációk alkalmával. Ez azt jelenti, hogy heti rendszerességgel konzultálunk. Bentlakásos addiktológiai rehabilitációról, a magán, állami, egyházi intézményekről tudom informálni személyesen.
Jelenleg két lehetőség közül választhat. A magán irodám Budapesten található a budai oldalon, ill. Bizonyos esetekben házhoz is megyek. Ez a Mobil Mentor szolgáltatásom.
Alapvetően diszkrét és kényelmes privát irodámban folyik az addiktológiai konzultáció. Címem: Budapest, XII. Hollósy Simon utca 32. Fsz.
Kaputelefon: 3. Váróhelyiség nincsen, így nem fog találkozni senkivel sem. Minden esetben időpont egyeztetés szükséges. Az időpontokat hétfőtől, péntekig 9:00 órától 18:00 óráig van módomban adni. Ez azt jelenti, hogy a legkésőbbi időpont a 18:00 óra. A magán irodám egy szobából, fürdőszobából és teakonyhából áll. Meg tudom kínálni teával, kávéval, ásványvízzel.
Nem, nem vagyok orvos! Gyógyszert csak orvos írhat fel önnek. Végzettségeim: Szociális munkás diploma, család -rendszer terapeuta, megoldásfókuszú coach, nemzetközi akkreditációval. 2001 óta foglalkozom függőségben szenvedőkkel és szerhasználókkal. Hivatásom előtt én magam is hat évig függő voltam. Dolgoztam a szociális szférában ambuláns és bentlakásos rehabilitációs részlegen is. Legutóbb egy serdülő rehabilitációs otthonnak voltam a programvezetője. Azt javaslom, hogy amennyiben gyógyszerre van szüksége, úgy keressen fel egy pszichiátert vagy addiktológus orvost. Szükség esetén szívesen javaslok megfelelő kollégát önnek. Az addiktológiai tanácsadás, konzultáció elsősorban a személyes változást célozza meg és viselkedésváltozást eredményez. Ebben a folyamatban tudok önnek segíteni.
Általánosságban elmondható, hogy 10 alkalom elegendő szokott lenni a változás eléréséhez. Ez nyilván függ az ön állapotától, erőforrásaitól, szerfogyasztási szokásaitól, mennyiségétől stb. Az előrehaladást 5 alkalom után közösen értékeljük, és döntünk a folytatásról. Természetesen minden ülés után az konzultáció megszakítható.
Mindenképpen! Ön tulajdonképpen produkálja a betegsége tüneteit, tehát a közös célunk a tartós absztinencia, a józanság elérése. Próbálja leküzdeni a szégyenérzetét, jöjjön el, hogy kijózanodhasson!